Przejdź do głównej zawartości

Witamina B4 (cholina)

Witamina B4 (cholina)

Odgrywająca kluczową rolę w strukturze błon komórkowych. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i pamięci, zapobiega chorobie Alzheimera. Stanowi istotny budulec acetylocholiny, substancji ważnej dla funkcjonowania układu nerwowego, która umożliwia działanie przekaźników nerwowych w mózgu oraz ruch wszystkich mięśni. Pomaga wydalać toksyny z organizmu, chroni przed wolnymi rodnikami, neutralizuje nadmiar spożytych leków. Wraz z inozytolem uczestniczy w procesie utylizacji tłuszczów i cholesterolu. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu homocysteiny, tłuszczów oraz wspomaga funkcjonowanie wątroby.

Obraz posta: cholina występuje min w żółtkach jaj

Witamina B4  to związek z grupy substancji witaminopodobnych ze względu na jej istotne znaczenie biologiczne. Prawidłowe wchłanianie i utylizacja choliny w organizmie zależy od karnityny, kwasu foliowego (witamina B9), inozytolu (witamina B8), witaminy B12, witaminy A.

Stwierdzono, że cholina może poprawić wydolność fizyczną,co mogłoby przełożyć się na zdolność dłuższej lub częstszej aktywności fizycznej.Cholina wspomaga retencję L-karnityny, tak istotnej w procesach związanych z wysiłkiem i spalaniem tłuszczu. W badaniu na modelu zwierzęcym stwierdzono, że suplementacja choliny zwiększa stężenie w tkankach karnityny i zmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej.W innym z kolei badaniu porównano dwie grupy. Jedna suplementowała kofeinę, karnitynę i cholinę, nie była poddawana próbom wysiłkowym. Druga grupa była poddawana tylko próbom wysiłkowym. W obu grupach stwierdzono zmniejszenie masy ciała oraz ilość podstawowej tkanki tłuszczowej.Niezależnie od wysiłku suplementy znacząco obniżyły poziom trójglicerydów w surowicy. (cyt. solgar)

Uboga w cholinę dieta bardzo niekorzystnie wpływa na pracę naszego serca – zwiększa się poziom cholesterolu i trójglicerydów, podwyższa ciśnienie krwi, zwiększa się stężenie homocysteiny – składnika, którego wysoki poziom przyczynia się do powstania chorób układu krążenia.

Objawy niedoboru choliny to kłopoty z pamięcią, stany lękowe, rozdrażnienie, dolegliwości sercowe, miażdżyca tętnic, zaburzenia wątroby, bezsenność, bóle głowy, zaparcia.

Witamina B4 występuje w żółtkach jaj, sercach, drożdżach, wątrobie, kiełkach pszenicy, zielonych warzywach liściastych, warzywach strączkowych.
Popularne posty z tego bloga

Witamina B3 (niacyna, witamina PP)

Witamina B3 (niacyna, witamina PP) ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, oddziałuje korzystnie na system nerwowy i stan psychiczny, jest stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych. Ma swój udział min. w procesie metabolizmu, poprzez uwalnianie energii z węglowodanów, współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, stanowi filar tworzenia czerwonych ciałek we krwi. Zapobiega także nadmiernemu wpływowi substancji toksycznych na organizm, co dotyczy również leków, dlatego też stosuje się ją przy leczeniu min. nowotworów.
obraz posta - witamina B3 występuje min w fasoli Jeśli w naszym organizmie jest zbyt mało witaminy B3, wówczas będziemy odczuwać osłabienie, dysfunkcje układu trawiennego (biegunki, spadek masy ciała, osłabienie), zaburzenia w metabolizmie cukrów, zaburzenia w działaniu układu nerwowego (bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, zapalenie nerwów, zaburzenia pamięci, agresywne zachowanie, wybuchy złości, niepokój, de…

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Witamina B5 (kwas pantotenowy) Niezbędna do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów, przyspiesza gojenie ran, warunkuje prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii, zapobiega przemęczeniu i usprawnia układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i pokarmowy, bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu, hormonów i przekaźników nerwowych, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów.  Obraz posta: jednym ze źródeł B5 jest wątróbka oraz drożdże piwne Objawy niedoboru to zaburzenia układu nerwowego, trudności z nauką, nadmierna drażliwość, omdlenia, depresje, utrata koordynacji, bóle i sztywność w stawach, uczucie odrętwienia, mrowienia i skurcze w ramionach i nogach, niepewny chód, wypadanie włosów, przedwczesna siwizna, łysienie, zmiany skórne, uczucie pieczenia, kłopoty ze wzrokiem, pęknięcia skóry w kącikach ust i oczu, zaburzenia układu trawiennego, utrata apetytu, obstrukcja, niestrawność, przemęczenie, podatność…

Witamina B1 (tiamina)

Witamina B1 (tiamina)jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (bierze udział w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych), korzystnie wpływa na serce oraz przemianę materii (pełni funkcje w przemianie węglowodanów przekształcając cukry w energię), wspomaga procesy metaboliczne i funkcje mózgu, wykazuje działanie uśmierzające ból, zapewnia prawidłową pracę mięśni. Stosowana jest w leczeniu stwardnienia rozsianego przy porażeniu nerwu twarzowego i zapalenia nerwu. Badania dowodzą, że podawanie witaminy B1 może zapobiegać chorobie Alzheimera oraz ją spowalniać.

obraz posta: CC0 Public Domain
Objawy niedoboru dotyczą zwłaszcza układu nerwowego (zaburzenia pamięci, koncentracji, zakłócenia równowagi emocjonalnej) oraz układu krążenia (przyspieszona akcja serca, powiększenie wymiarów serca, obrzęki kończyn górnych i dolnych). Brak witaminy B1 powoduje zmęczenie, depresję, drażliwość, niepokój, problemy z pamięcią, bezsenność, zakłócenia w procesie trawienia (utra…