Przejdź do głównej zawartości

Witamina B2 (ryboflawina)

Witamina B2 (ryboflawina)

odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu narządu wzroku (wzmacnia wzrok poprzez zwiększenie wrażliwości siatkówki), utrzymuje w zdrowiu skórę, włosy i paznokcie, wzmacnia nerwy, pomaga w walce z migreną, wpływa na proces wzrostu i rozrodczość, niezbędna w metabolizmie białka, węglowodanów i tłuszczów, uczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych, dróg oddechowych, śluzówki przewodu pokarmowego, nabłonka naczyń krwionośnych i skóry, uczestniczy w przemianach aminokwasów i lipidów. Pomaga w przyswajaniu żelaza, wytwarzaniu hemoglobiny, syntezy białka oraz przemiany tłuszczów i węglowodanów. Jest  potrzebna, aby uaktywnić witaminę B6 (pirydoksyna) przyczynia się do tworzenia niacyny i pomaga w funkcjonowaniu nadnerczy. Witamina B2 zabarwia mocz na żółto. 

Obraz posta: CC0 Public Domain

Niedobór witaminy B2 to problemy ze skórą, wypadaniem włosów, wzrokiem (uszkodzenie gałek ocznych i rogówki, pogorszenie ostrości wzroku, światłowstręt, łzawienie, łatwe męczenie się oczu), to często zmęczenie, zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego (kłopoty z koncentracją, zawroty głowy, bezsenność, zaburzenia oddychania) oraz stany zapalne błon śluzowych (obrzmienie lub pękanie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie języka, pleśniawki, zajady jamy ustnej), łojotok, łuszczące się zmiany skórne okolic nosa, ust, czoła i uszu.

Witamina B2 występuje w migdałach, orzechach włoskich, grzybach, jajach, bananach, zielonych częściach warzyw, fasoli, grochu, soi, łososiu, pstrągu, małżach, makreli, pełnoziarnistym pieczywie, chudych serach, jogurcie, kefirze, maślance, drożdżach, wołowinie, dziczyźnie i wątrobie.

Witamina B2 dostępna na iHerb
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Witamina B3 (niacyna, witamina PP)

Witamina B3 (niacyna, witamina PP) ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, oddziałuje korzystnie na system nerwowy i stan psychiczny, jest stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych. Ma swój udział min. w procesie metabolizmu, poprzez uwalnianie energii z węglowodanów, współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, stanowi filar tworzenia czerwonych ciałek we krwi. Zapobiega także nadmiernemu wpływowi substancji toksycznych na organizm, co dotyczy również leków, dlatego też stosuje się ją przy leczeniu min. nowotworów.
obraz posta - witamina B3 występuje min w fasoli Jeśli w naszym organizmie jest zbyt mało witaminy B3, wówczas będziemy odczuwać osłabienie, dysfunkcje układu trawiennego (biegunki, spadek masy ciała, osłabienie), zaburzenia w metabolizmie cukrów, zaburzenia w działaniu układu nerwowego (bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, zapalenie nerwów, zaburzenia pamięci, agresywne zachowanie, wybuchy złości, niepokój, de…

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Witamina B5 (kwas pantotenowy) Niezbędna do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów, przyspiesza gojenie ran, warunkuje prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii, zapobiega przemęczeniu i usprawnia układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i pokarmowy, bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu, hormonów i przekaźników nerwowych, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów.  Obraz posta: jednym ze źródeł B5 jest wątróbka oraz drożdże piwne Objawy niedoboru to zaburzenia układu nerwowego, trudności z nauką, nadmierna drażliwość, omdlenia, depresje, utrata koordynacji, bóle i sztywność w stawach, uczucie odrętwienia, mrowienia i skurcze w ramionach i nogach, niepewny chód, wypadanie włosów, przedwczesna siwizna, łysienie, zmiany skórne, uczucie pieczenia, kłopoty ze wzrokiem, pęknięcia skóry w kącikach ust i oczu, zaburzenia układu trawiennego, utrata apetytu, obstrukcja, niestrawność, przemęczenie, podatność…

Witamina B1 (tiamina)

Witamina B1 (tiamina)jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (bierze udział w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych), korzystnie wpływa na serce oraz przemianę materii (pełni funkcje w przemianie węglowodanów przekształcając cukry w energię), wspomaga procesy metaboliczne i funkcje mózgu, wykazuje działanie uśmierzające ból, zapewnia prawidłową pracę mięśni. Stosowana jest w leczeniu stwardnienia rozsianego przy porażeniu nerwu twarzowego i zapalenia nerwu. Badania dowodzą, że podawanie witaminy B1 może zapobiegać chorobie Alzheimera oraz ją spowalniać.

obraz posta: CC0 Public Domain
Objawy niedoboru dotyczą zwłaszcza układu nerwowego (zaburzenia pamięci, koncentracji, zakłócenia równowagi emocjonalnej) oraz układu krążenia (przyspieszona akcja serca, powiększenie wymiarów serca, obrzęki kończyn górnych i dolnych). Brak witaminy B1 powoduje zmęczenie, depresję, drażliwość, niepokój, problemy z pamięcią, bezsenność, zakłócenia w procesie trawienia (utra…